Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.wtorek, 26 listopada 2013

Spotkanie Putina z papieżem Franciszkiem

Spotkanie miało miejsce za zamkniętymi drzwiami. Według planów papież i rosyjski prezydent omówić mieli problem syryjski. Warto zaznaczyć, że Putin, będąc głową państwa oraz szefem rządu,  spotkał się z już trzecim z kolei zwierzchnikiem Kościoła katolickiego.
 
Fot. http://www.gazeta.ru/social/2013/11/25/5769957.shtml
Prezydent Władimir Putin przyleciał z dwudniową wizytą roboczą do Włoch. W poniedziałek (25 XI 2013) w Rzymie rozmawiał z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano, a we wtorek - w Trieście z premierem Enrico Lettą. Oprócz tego, prezydent Rosji w poniedziałek wieczorem po raz pierwszy spotkał się z papieżem Franciszkiem.
 
Jak podaje "Interfax", spotkanie w cztery oczy Putina i głowy Stolicy Apostolskiej odbyło się w sali biblioteki watykańskiej, gdzie zwykle mają miejsce rozmowy na wysokim szczeblu. Ta rozmowa trwała trochę ponad pół godziny, po czym prezydent Rosji przedstawił papieżowi członków delegacji rosyjskiej i podarował mu ikonę Matki Bożej Włodzimierskiej. Z kolei papież Franciszek podarował Putinowi majolikę z wyobrażeniem watykańskich sadów.
 
Jednym z głównych tematów podczas spotkania, jak podawano wcześniej, było uregulowanie konfliktu w Syrii. Przypomnijmy, że papież przed szczytem G20 w Sankt-Petersburgu skierował do jego uczestników list, w którym wystąpił przeciwko siłowemu rozwiązaniu syryjskiego problemu. Wezwał też wtedy władze wszystkich krajów do znalezienia możliwości okazania pomocy humanitarnej osobom, które ucierpiały w trakcie konfliktu, a także zaprzestania prowadzenia konsultacji nad wariantami interwencji zbrojnej.
 
"Rosja i Stolica Apostolska opowiadają się za ochroną priorytetu międzynarodowo-prawnych i zasad moralnych w trakcie rozmów międzypaństwowych. Przewidywana jest "synchronizacja zegarków" w kwestii dalszej konsultacji w ramach organizacji międzynarodowych - ONZ, Rady Europy, OBWE. Oczekuje się, że szczególna uwaga zostanie skierowana na ochronę dziedzictwa chrześcijańskiego w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie", - powiedział pomocnik prezydenta Jurij Uszakow.
 
Przed spotkaniem Putina z papieżem Franciszkiem niektórzy eksperci przewidywali, że może ono również dotknąć kwestii stosunków między Watykanem a Rosyjską Cerkwią Prawosławną. Po spotkaniu Putin podjął rozmowy z sekretarzem Stolicy Apostolskiej Pietro Parolinem.
 
Po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Rosją i Watykanem Putin w 2000 i 2003 roku spotykał się z Janem Pawłem II i w 2007 roku - z Benedyktem XVI. Ani razu jednak nie zaprosił żadnego papieża do Rosji.
 
W połowie listopada Rosję odwiedził arcybiskup Milanu Angelo Scola, który został przyjęty przez patriarchę Kiryła. Rozmawiali na temat problemów chrześcijan na świecie. "Wyrażam głęboki niepokój w kwestii sytuacji chrześcijan na świecie, i to nie tylko tam, gdzie cierpią oni fizycznie, tak jak na przykład na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji, ale także tak, gdzie mają miejsce ukryte naciski na chrześcijan pod hasłami tolerancji i multikulturalizmu - gdzie usuwane są chrześcijańskie symbole, gdzie zabrania się używać wyrażenia "Boże Narodzenie", a ludziom nie wolno przyjść do pracy z krzyżykiem na szyi, jakoby dlatego, że obraża to ludzi niewierzących i wyznających inne religie. I przy tym widzimy, jak ludzie niewierzący otwarcie realizują swój pogląd na świat, w tym także zapełniając całą przestrzeń informacyjną tą filozofią życia, która w żaden sposób nie jest związana z wiarą", - mówił na spotkaniu patriarcha.

Czytaj także o spotkaniu Medwiediewa (jako prezydenta) z papieżem Benedyktem XVI - tutaj.
 
 
Autor: Elena Muchametszina.
Źródło: http://www.gazeta.ru/social/2013/11/25/5769957.shtml (wgląd: 26 XI 2013).
Data publikacji: 25 XI 2013.
 

1 komentarz: