Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.piątek, 17 grudnia 2010

Boże Narodzenie w Rosji

Prawosławne święto Bożego Narodzenia, w odróżnieniu od katolickiego, obchodzone jest 7 stycznia. Jest tak dlatego, iż w Europie, posługującej się wcześniej kalendarzem juliańskim, przyjęty został ten gregoriański i 25 grudnia przesunęło się o 14 dni wprzód. W Rosji później także został przyjęty kalendarz gregoriański, jednak Boże Narodzenie wciąż obchodzone jest zgodnie ze starym stylem, które w nowej rachubie czasu przypada właśnie na 7 stycznia.

Rys. http://www.eurotourne.ru/christmas.htm
Z tej przyczyny w Rosji tradycyjnie świętuje się dwukrotnie Nowy Rok: zasadniczo 1 stycznia (kalendarz gregoriański) oraz „stary Nowy Rok” – 14 stycznia (kalendarz juliański).
Katolickie i prawosławne Boże Narodzenie oraz Nowy Rok są w wielu kwestiach do siebie podobne. W obu obecny jest świąteczny stół, prezenty, zabawy, fajerwerki, a także oczywiście choinka. Jednakże istotne, ze świeckiego punktu widzenia, różnice istnieją.
Główny bohaterem katolickiego święta jest Święty Mikołaj, który obowiązkowo powinien w świąteczną noc przynieść prezenty.
Rosja także ma swojego Świętego Mikołaja – jest nim Dziadek Mróz (ros. Дед Мороз), ale przychodzi on w noc noworoczną i towarzyszą mu nie elfy, ale wnuczka Śnieżynka (ros. Снегурочка). Jednak on także ofiarowuje podarki, ciesząc tym dzieci i dorosłych.
W Rosji, na przykład, wielką popularnością cieszą się wróżby świąteczne. Szczególnie korzystają z nich dziewczyny, oczywiście, w związku z dostatkiem oraz zamążpójściem. Przykładowo, we wsiach w dzień Bożego Narodzenia, kiedy karmi się kury ziarnem, obserwuje się, ile zjada - im więcej, tym bogatszy będzie nadchodzący rok.
Dziewczęta wiązały też często swoimi paskami owce i rankiem, zachodząc do owczarni, patrzyły: jeśli owca stała głową w kierunku drzwi, oznaczała to szybkie zamążpójście. Istniało również przekonanie, iż jeśli weźmie się dzbanek wody i włoży do niego obrączkę, to w  migającym świetle świeczki będzie można zobaczyć oblicze przyszłego wybrańca.
Oprócz tego, w Rosji jest obyczaj, by nocą w Boże Narodzenie postawić na oknie płonącą świecę, aby Jezus Chrystus wiedział, że w tym domu się na Niego czeka.

Autor: Brak danych.
Źródło: http://christmasday.ru/?Pravoslavnoe_rozhdestvo (wgląd: 17.12.2010).
Data publikacji: Brak danych.

3 komentarze:

  1. Dzięki, na święta w szkole musimy opisać święta w innych krajach i moja klasa uparła się na Rosję. Jeszcze musimy zaśpiewać kolędę (POLSKĄ)i wybraliśmy ,,Cicha Noc"

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki uratowałaś/eś mnie xD

    OdpowiedzUsuń
  3. Informative article, totally what I needed.

    OdpowiedzUsuń