Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.poniedziałek, 21 lutego 2011

Spotkanie Miedwiediewa z papieżem Benedyktem XVI

Dmitrij Miedwiediew po raz pierwszy od ustanowienia pełnych stosunków dyplomatycznych między Rosją i Stolicą Apostolską wybrał się z oficjalną wizytą do Watykanu, w czasie której spotkał się z papieżem Benedyktem XVI.


Na dziedzińcu San Damaso Pałacu Apostolskiego głowa państwa rosyjskiego z małżonką spotkał straż honorową gwardii szwajcarskiej – żołnierzy armii Watykanu. W towarzystwie prefekta Domu Papieskiego arcybiskupa Jamesa Michaela Harveya Dmitrij i Swietłana Miedwiediew przeszli przez amfiladę sal Pałacu Apostolskiego. W Małej Sali Tronowej na prezydenta Rosji czekał już Benedykt XVI. Po wymianie uścisków dłoni papież zaprosił Miedwiediewa na rozmowę do biblioteki, znajdującej się w jego pokojach prywatnych. Rozmowa trwała około godziny. Po jej zakończeniu gospodarz poznał małżonkę prezydenta oraz członków delegacji rosyjskiej, każdemu wręczając pamiątkowy podarunek.

Z kolei Dmitrij Miedwiediew podarował Benedyktowi XVI najnowszy tom Encyklopedii Prawosławnej. Kilka tomów tego dzieła wcześniej podarował papieżowi Władimir Putin. W 2009 roku Miedwiediew ofiarował Benedyktowi XVI około dwadzieścia tomów encyklopedii. Głowa państwa rosyjskiego podkreślił, iż wydawanie tego fundamentalnego dzieła jest kontynuowane.

Fot. http://www.izvestia.ru/politic/article3151886/
Benedykt XVI z uśmiechem zaznaczył, iż od ostatniego spotkania „nie zdążył nauczyć się rosyjskiego języka”. Podarunki nie ograniczyły się tylko do encyklopedii, pośród innych znalazła się wydana w 80-lecie urodzin Borysa Jelcyna korespondencja pierwszego prezydenta Rosji z głowami innych państw (w tym także ze Stolicą Apostolską) oraz wykonana na emalii panorama moskiewskiego Kremla.

- Tutaj Pan mieszka? – zainteresował się Benedykt XVI, wyrażając zachwyt pięknem architektury Kremla.
- Nie, tutaj tylko pracuję, - wyjaśnił prezydent.
Papież ze swojej strony wręczył Miedwiediewowi wyrzeźbiony z kamienia niewielki panneau, na którym przedstawiono sobór św. Piotra.

W rezultacie spotkania Watykan wydał oświadczenie o tym, że Dmitrij Miedwiediew i Benedykt XVI omówili sytuację na Bliskim Wschodzie. W oświadczeniu odnotowano, iż w trakcie przyjacielskiej rozmowy papież i rosyjski prezydent wyrazili zadowolenie poprawnymi dwustronnymi stosunkami oraz zapowiedzieli „gotowość ich wzmocnienia”. Takiego rodzaju formułka posiada nie tylko dyplomatyczne, ale i polityczne znaczenie. Nie przypadkowo pomocnik prezydenta Siergiej Prihodko w przeddzień wizyty nie wykluczył, iż spotkanie Dmitrija Miedwiediewa z papieżem będzie przede wszystkim dotyczyło stosunków Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej oraz Kościoła rzymskokatolickiego.

Źródło „Izviestii” w rosyjskich kręgach dyplomatycznych zaznaczył, iż „perspektywa spotkania Patriarchy Moskiewskiego i Wszechrusi oraz papieża obecnie jest bardziej realna, aniżeli jeszcze kilka lat temu”.

O pozytywnej dynamice we wzajemnych stosunkach mówi się także i w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Co prawda o konkretnym przygotowaniu spotkania Patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla z papieżem Benedyktem XVI jeszcze się nie mówi. Zastępca przewodniczącego Wydziału ds. Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, protojerej Nikołaj Bałaszow oświadczył, iż spotkaniem Dmitrija Miedwiediewa i Benedykta XVI – to „spotkanie dwóch głów państwa”, przedmiotem którego były stosunki międzypaństwowe oraz perspektywy międzynarodowej współpracy. „Przy okazji miło nam zaznaczyć, iż spotkanie głowy państwa rosyjskiego z papieżem odbywa się na tle pozytywnej dynamiki w rozwoju międzykościelnej współpracy, szczególnie w takich obszarach, jak wspólna ochrona tradycyjnych moralnych wartości, obrona prawa wiernych do motywowanej religijnie działalności socjalnej, nakierowanie uwagi społeczeństwa w stronę chrześcijańskich korzeni cywilizacji europejskiej”, - powiedział Bałaszow.

Autor: Siuzanna Farizowa.
Źródło:  http://www.izvestia.ru/politic/article3151886/ (wgląd: 21.02.2011).
Data publikacji: 18.02.2011.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz