Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.piątek, 1 lipca 2011

Krym

Letni wypoczynek na Krymie zapewni dobry nastrój na cały rok, naładuje energią i obdarzy morzem wrażeń. Półwysep Krymski jest najlepszym miejscem o charakterze uzdrowiskowym. Niepowtarzalny aromat oraz właściwości lecznicze gwarantują, rozpalone letnim słońcem, jałowcowe lasy. Krym jest miejscem bajkowym. Jest w nim coś zagadkowego i dlatego u tego, kto choć raz tam przebywał, szybko pojawia się chęć powrotu. Niezapomniane wrażenia zapewniają majestatyczne góry oraz zieleń, a różnorodność owoców to najsmaczniejszy dodatek do odpoczynku na Krymie.


Rys. http://drvoda.com/post/tag/krym

Granice i geografia

Autonomiczna Republika Krym (od 1954 do 1991 r. – Obwód Krymski) jest częścią Ukrainy. Na północy granice administracyjne wyznacza Przesmyk Perekopski oraz Siwasz. W północno-wschodniej części półwyspu znajduje się długa piaszczysta mierzeja zwana Arabacką, której północna szersza połowa należy do ukraińskiego Obwodu Chersońskiego. Na położonym przeciwlegle zakątku Krymu leży miasto-bohater Sewastopol, posiadające, podobnie jak Kijów, status miasta wydzielonego, i, w przypadku większości kwestii ekonomicznych, będący wyodrębniony od Republiki Krymskiej.

Stolicą Krymu jest Symferopol (około 400 tysięcy mieszkańców) – urzędowe i kulturalne centrum życia, wiążące ze sobą wszystkie drogi półwyspu.

Równa odległość Krymu od równika i bieguna północnego oraz graniczne położenie na styku Europy i Azji na zawsze określiło jego rolę jako miejsca krzyżowania się ludów i cywilizacji z niezwykłą różnorodnością zabytków przyrody i historii, a także współczesnej ekonomii i kultury.

Jaskółcze Gniazdo
Fot. http://www.gess.ru/crimea/
Powierzchnia

25 tysięcy kilometrów kwadratowych dla wyspy czy półwyspu – to dużo. Mogłoby to wystarczyć dla całego państwa. Krym jest niewiele mniejszy od Belgii, Albanii czy Haiti, a za to większy od Izraela, Cypru, Libanu czy Jamajki. Warto zaznaczyć, iż Krym, podobnie jak wszystkie te nieduże kraje, wyróżnia się różnorodnością warunków naturalnych, zestawieniem gór i równin, przychylnych dla rolnictwa oraz posiada także dogodne wybrzeże morskie.
Ukształtowanie terenu

Równiny Krymu mało odróżniają się od sąsiednich stepowych obszarów Ukrainy, ale na zachodzie przechodzą one w wapienne uskoki Półwyspu Tarchankut, a na wschodzie – w pagórkowate pasma Półwyspu Kerczeńskiego.

Góry krymskie ciągną się trzema równoległymi pasmami od Sewastopola do Teodozji przez 150 km. Ich północne zbocza są łagodne, południowe zaś – urwiste. Dwa dolne pasma tworzą Przedgórze Krymskie, przecięte na oddzielne masywy malowniczymi dolinami rzecznymi; a pasmo główne jest absolutną barierą, której wysokość prawie w każdym miejscu przewyższa tysiąc metrów (najwyższy szczyt to Roman-Kosz, 1545 m). Pasma górskie ochraniają od zimnych wiatrów wąski pasek lądu – wspaniały południowy brzeg Krymu.

Klimat

Południowy brzeg Krymu od przylądka Aja na zachodzie po góry Kara-Dar na wschodzie nazywany jest śródziemnomorzem, ze względu na podobieństwo charakterystycznych cech tego klimatu (nasłonecznienie, temperatura powietrza, ilość opadów) oraz świata roślinnego i zwierzęcego do wybrzeża Morza Śródziemnego. Północna równinna część Krymu cechuje się klimatem kontynentalnym właściwym dla pasa umiarkowanego.

Fot. http://www.kurorttorg.ru/resort131.html
Lato na Krymie jest gorące, słoneczne i suche – tylko miejscami z krótkimi odświeżającymi ulewami. Okres lata trwa od połowy maja do końca września. Jesień rozpieszcza cichymi słonecznymi dniami (nawet tygodniami), ale i obficie polewa deszczem. Zima niewiele różni się od jesieni, lecz w górach jawi się po prostu cudem: suche, mroźne powietrze, czysty puszysty śnieg – dziesiątki tysięcy mieszkańców Krymu przyjeżdża wówczas w rejon Przełęczy Angarskiej i w góry Aj-Petri. Wiosną głębokie Morze Czarne w okolicach Jałty i Ałuszty nagrzewa się wolniej aniżeli na zachodnim i wschodnim brzegu Krymu. Z tego powodu miesiące marzec i kwiecień ze swoim gwałtownym rozkwitaniem szczególnie piękne są na zachodnim wybrzeżu i Przedgórzu.

Wilgotność powietrza na Krymie jest prawie zawsze i wszędzie stosunkowo niewielka – mieści się w przedziałach 65 – 80%. Można tu lekko oddychać nawet podczas upału. Rejon Jałty, według wieloletnich danych, posiada najniższe w całej Europie wskaźniki wilgotności. Zauroczenie egzotyką oraz zajmowanie się turystyką w krajach o wilgotnym tropikalnym klimacie zostało ostatnimi czasy uznane wproste za niezdrowe dla człowieka, zwłaszcza dla jego systemu sercowo-naczyniowego. Warto wspomnieć, iż dla Europejczyków właśnie suche regiony subtropikalne prezentują najzdrowszy klimat.

Rzadkie rośliny i zwierzęta, niepowtarzalne krajobrazy, w które tak bardzo bogaty jest półwysep, znajdują się pod ochroną w rezerwatach. Ich ogólna powierzchnia wynosi około 700 kilometrów kwadratowych, co stanowi ponad 2,5% terytorium Krymu – jeden z najwyższych wskaźników nasycenia rezerwatami w krajach WNP. Wiele z tych obiektów jest odwiedzanych przez turystów, a to wymaga szczególnie ostrożnego podejścia do przyrody.

Fot. http://webznanie.net/2011/05/krym/
 Ludność

Włączając Sewastopol, liczba mieszkańców Krymu wynosi około 2 miliony 700 tysięcy. To dość dużo, a gęstość zaludnienia przewyższa średnie wskaźniki, na przykład, w stosunku do republik bałtyckich 1,5 do 2 razy. Dla Ukrainy taka gęstość zaludnienia, jaka jest na Krymie, jest raczej średnią. W sierpniu na półwyspie jednorazowo znajdują się dodatkowo 2 miliony przyjezdnych.

Obecnie podstawową część ludności Krymu stanowią Rosjanie, dalej – Ukraińcy, Tatarzy Krymscy, znaczny udział Białorusinów, Żydów, Ormian, Greków, Niemców, Bułgarów, Cyganów, Polaków, Czechów i Włochów. Karaimi oraz Krymczacy to dziś już nieliczne ludy Krymu, dawniej jednak odgrywające tam dużą rolę w kulturze.

Językiem międzynarodowych kontaktów wciąż pozostaje język rosyjski.

Gospodarka

Miasta krymskie znane są z budowy maszyn i produkcji części. Krym to jeden z dawnych spichlerzy świata. Sady i winnice słonecznego półwyspu nie wymagają specjalnego reklamowania. Przemysł spożywczy posiada znaczenie eksportowe. Reputację krymskiej marki podtrzymują dziesiątki rolniczych fabryk konserw. Wytrawne krymskie muskaty są najlepsze na świecie, a wina innych marek również zadowolą najbardziej wymagające podniebienia.Turystyka i wycieczki

Pierwsza w Rosji organizacja turystyczno-wycieczkowa pojawiła się w Odessie w 1890 r. i nazywała się Krymski Klub Górski. Z nazwy wynika, że działalność klubu wiązała się z półwyspem. I rzeczywiście, to właśnie na Krymie, po raz pierwszy w całym Imperium Rosyjskim, narodziła się turystyka piesza, konna, autokarowa, a także speleoturystyka (zwiedzanie jaskiń) i sportowa wspinaczka górska.

Centra turystyki

Sewastopol to miasto-bohater. Historia Sewastopola jest historią floty czarnomorskiej, porażek i zwycięstw, tragicznych oraz heroicznych zdarzeń tak na lądzie, jak i na morzu. Ale Krym jest ciekawy także ze względu na swoją historię antyczną i średniowieczną, tamtejsze malownicze oraz unikatowe krajobrazy. Sewastopol to miasto współczesnego przemysłu, przede wszystkim - budowy okrętów, a także miasto nauki.

Fot. http://dariya.com.ua/krym_resorts_vostok.html
Wielka Jałta rozciąga się wzdłuż Morza Czarnego od miasta Aju-Dag do przylądka Sarycz na przestrzeni 70 km. Znajdują się tu miasta Jałta i Ałupka, kilka kurortów od Gurzufa do Foros, otoczone winnicami, sadami i plantacjami wsie, jak i również Rezerwat Jałtański Górsko-Leśny.

Wielka Ałuszta. Rozciąga się od Aju-Dag do wsi Priwietnoje na przestrzeni 80 km. Leżą tam dwa duże kurorty – miasto Ałuszta i osada Partenit. Dużo wsi znajduje się ponadto na wybrzeżu i w głębi dolin. Górskie piesze wędrówki z Ałuszty są niezwykle ciekawe i romantyczne. Zwiedzić można Czatyrdah, wybrać się trasą do Doliny Przewidzeń, a także do wodospadu Dżur-Dżur.

Bakczysaraj. W południowo-zachodniej części Krymu na drodze turysty ciągną się nieprzerwanym sznurem liczne ciekawostki: interesujące obiekty przyrodnicze, archeologiczne, wojskowo-historyczne,  naukowe, rolnicze, przemysłowe oraz zabytki kultury. I każde z tych miejsc ma w sobie „to coś”: czy to oryginalne figury służące wietrzeniu – tzw. „sfinksy” (albo po prostu „baby”), groty ze śladami bytności dawnego człowieka, znamienite „skalne miasta”, zabytki słynnych bitew i bohaterskich czynów, czy też plantacje egzotycznych roślin, z których wytwarza się olejki eteryczne.

W dawnym pałacu chanów krymskich w centrum starego miasta znajduje się słynna fontanna łez – cel pielgrzymek wszystkich tych, którzy kochają poezję.

Fot. http://www.novsvet.com/
Rejon Sudaku. Powierzchniowo jest prawie taki sam, jak Wielka Jałta i Ałuszta, lecz rzadziej zaludniony, a na wybrzeżu prawie nie zabudowany. Niezwykłych wrażeń zapewnić mogą wycieczki morskie, zwłaszcza u podnóża Twierdzy Genueńskiej, obok wspaniałych zatoczek Nowego Świata lub wulkanu Karadah.

Teodozja. Należy do niej także osada Koktebel – słynny ze swoich tradycji kulturowych oraz znakomitych postaci. Znajduje się tu Muzeum Szybownictwa, dom-muzeum Maksymiliana Wołoszyna, który po prostu trzeba zobaczyć. A tamtejszych win (a także koniaków) należy spróbować. W samej Teodozji koniecznie odwiedzić trzeba galerię obrazów im. Iwana Ajwazowskiego, dom-muzeum Aleksandra Grina, a także wieże twierdzy genueńskiej.

Kercz. Owo miasto-bohater przeszło do historii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej słynnymi tragicznymi wydarzeniami, bezprzykładnym męstwem swoich obrońców oraz wyzwolicieli. W dalekiej przeszłości brzegi Cieśniny Kerczeńskiej były świadkiem burzliwej i dramatycznej historii Carstwa Bosporańskiego.

Bakczysaraj
Fot. http://mir-turizma.net/load/30
To już pewnie wszystkie główne centra turystyki na Krymie, jest jednak jeszcze kurort Czernomorskoje (dawniej – Kalos Limen, Piękny Port); Przesmyk Perekopski z zabytkami związanymi z dwoma bohaterskimi szturmami Armii Czerwonej; a w głębi Krymu – Biała Skała (Ak-Kaja) z ogromnym pionowym urwiskiem i pejzażami kredowej prerii, które upatrzyli sobie filmowcy z radzieckich westernów. Oprócz swojej „malowniczej” wartości, Ak-Kaja jest także perłą archeologiczną: znaleźć tam można 17 stanowisk z epoki kamienia. I wreszcie, ma ona również znaczenie w związku z nie tak dawną historią – w 1783 roku książę G.A. Potiomkin odebrał tam od krymskich władców przysięgę na wierność Imperium Rosyjskiego. Na podgórzu znajduje się Stary Krym ze średniowiecznymi zabytkami oraz miejscami związanymi z postacią pisarza Aleksandra Grina. Jest też i Symferopol – to właśnie od niego turysta rozpoczyna zwykle swoją znajomość z Krymem i tu mówi Krymowi „Do widzenia”.Atrakcje i rozrywka

Na większości plaży krymskich, niekiedy w najbardziej nieoczekiwanych miejscach, ale częściej w pobliżu portów, cumowisk, jacht-klubów i stacji ratowniczych, można wypożyczyć motolotnie i balony, jedno- i dwuosobowe (z pilotem-instruktorem), jachty, kutry, motorowery wodne, deski windsurfingowe, łódki, ekwipunek do nurkowania, a nawet głębokowodne batyskafy.

Fot. http://crimeasea.ru/
Półwysep Krymski przyciągał uwagę podróżników jeszcze w czasach antycznych. Oprócz fantastycznych krajobrazów (znaleźć tu można stepy, góry, morskie wybrzeże, wysokogórskie płaskowyże i głębokie jaskinie – a wszystko to położone na stosunkowo niewielkim terytorium) turystę zachwycą na Krymie zabytki historii i architektury ze wszystkich okresów historycznych – od miejsc pobytu pierwszych ludzi, miast Scytów i Sarmatów, poprzez greckie i włoskie kolonie, aż do miast Chanatu Krymskiego i pałaców z okresu rozkwitu Imperium Rosyjskiego. Miejsca takie jak: Jaskółcze Gniazdo, Pałac Liwadyjski, Massandra i pałac chanów w Bakczysaraju, reprezentują sobą najlepsze przykłady budownictwa Krymu, pochodzące z różnych historycznych okresów. Góra Aj-Petri, kompleks wodospadu Dżur-Dżur oraz rezerwaty – wszystko to są miejsca znane także daleko poza granicami Ukrainy i obszaru postsowieckiego. Warto dla nich odwiedzić Krym.


Autor: Brak danych.
Źródło: http://www.beregkryma.ru/index.php, http://www.tour.crimea.com/
Data publikacji: Brak danych.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy wpis! Już nie mogę doczekać się mojego wyjazdu na Krym. Zapraszam również do mnie na bloga- zdjęcia z Krymu będą na początku września:)
    pzdr
    M.

    OdpowiedzUsuń