Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.sobota, 16 marca 2013

Kuchnia buriacka w Irkucku

Irkuck - miasto z dużą ilością restauracji, kawiarni i barów, gdzie można spróbować kuchni różnych narodów świata. Chciałabym odbyć małą "przechadzkę" po narodowym potrawom kuchni buriackiej i opowiedzieć, gdzie w Irkucku można ich skosztować.

 
Kulinarne obyczaje Buriatów kształtowały się przez całe wieki. Buriaci nauczyli się przygotowywać jedzenie, które pomagało im przetrwać w surowych warunkach Przybajkala. Kuchnia buriacka odznacza się skrupulatnym podejściem do przygotowywania jedzenia, prawidłowym i pełnym korzystaniem z darów przyrody.
 
Fot. http://forum.ykt.ru/viewtopic.jsp?id=2443847
Buriaci od zawsze zajmowali się hodowlą bydła. I buriacka kuchnia słynna jest, przede wszystkim, z mięsnych potraw. Tradycyjna potrawa to buuzy, znane w Rosji pod nazwą pozy. Sztuka przygotowywania buuzów zawsze była wysoko ceniona u Buriatów i stanowiła powód do uzasadnionej dumy tego narodu. Pozy robione są z baraniny, wołowiny lub koniny. Są to takie delikatne "woreczki" z ciasta, wypełnione farszem, przyominające ogromne pierogi, tylko gotowane na parze kipiącego tłuszczu w wielkim zamkniętym garnku. Dzięki tej metodzie wewnątrz "woreczka" pojawia się naturalny, aromatyczny bulion. Przygotowywać buuzy tak, jak robią to Buriaci, nie umie nikt inny.
Druga znana potrawa to szulep - zupa z makaronem po buriacku. Najważniejsza w tym daniu jest baranina. Zupa z tym rodzajem mięsa jest bardzo tłusta, pożywna, zdrowa i naprawdę smaczna.
W kuchni buriackiej popularne są także dwa rodzaje kiełbas: kaszanka oraz kiełbasa mięsna. Do przygotowania obu wykorzystuje się wołowinę. Tylko do kaszanki potrzebne jest nie samo mięso, a prawie 1,5 kilograma wołowej krwi.
Ważne miejsce w buriackiej kuchni zajmują potrawy z mleka. Znany jest tarasun - napój alkoholowy, otrzymywany metodą destylacji mlecznego kwaśnego produktu. Buriaci wykorzystują kwaśne mleko.
Suszony sprasowany twaród - huruud traktowany jest jak chleb. Niezwykle pożywną potrawą jest także sałamat lub szanan zohej - śmietana, gotowana na słabym ogniu i wymieszana z mąką z grubego przemiału.
Buriaci jedzą śmietanę ze zmieloną czeremchą, gotowaną we wrzątku. Podobnie jak w przypadku Mongołów i Kałmuków, Buriaci piją zieloną sprasowaną herbatę, którą zaprawiają topionym mlekiem. Dodaje się także sól, masło albo łój.
Jeśli kiedykolwiek będziecie w Irkucku, nie zapomnijcie zajrzeć do "poznej" kawiarni i nacieszyć się buriacką narodową kuchnią, jestem pewna, że wam się spodoba! :)

Informacje na temat Obwodu Irkuckiego - Irkuck oraz tradycyjnej zabudowy Irkucka - Irkuck.
 

Autor: Anna Protasowa.
Źródło: http://www.irkutsker-deutsche-zeitung.ru/ru/2011/06/27/posy-in-irk/  (wgląd: 16.03.2013).
Data publikacji: 27.06.2011.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz