Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.piątek, 15 marca 2013

Blin - symbol Maslenicy

Tydzień Maslenicy, który w Cerkwi prawosławnej jest przygotowaniem do późniejszego Wielkiego Postu, a który następuje tradycyjnie osiem tygodni przed Zmartwychwstaniem Pańskim, w tym roku rozpoczął się 11 marca.

 
 

Maslenica to najradośniejsze i najbardziej dostatnie święto ludowe, trwające cały tydzień. Do Rosji przyszło z kultury pogańskiej i dotrwało do dzisiejszych czasów, mimo przyjęcia chrześcijaństwa. Podstawowym poczęstunkiem oraz symbolem Maslenicy są bliny. Smażone są każdego dnia, licząc od poniedziałku, lecz w szczególnie dużych ilościach – od czwartku do niedzieli. Tradycja smażenia blinów istniała na Rusi jeszcze w czasach oddawania czci pogańskim bóstwom. Wszak właśnie boga słońca Jaryłę proszono o przegnanie zimy, a okrągły rumiany blin jest bardzo podobny do letniego słońca. Smażenie blinów nie jest czynnością skomplikowaną. Jednakże przygotowanie cienkich, równych i pysznych blinów wymaga pewnego mistrzostwa i wiedzy. Istnieje wiele sekretów oraz pomysłów, które mają pomóc przygotować „prawidłowe” bliny. Jeśli będziemy podążać za tymi prostymi zasadami, nawet pierwszy blin nie okaże się bezkształtną bryłą.

O święcie Maslenica czytaj TUTAJ.

Fot. РИА Новости Олег Макаров
Przygotowanie ciasta
 

Do przygotowania ciasta należy przystąpić na trzy godziny przed tym, jak chcemy podać bliny na stół. Jeśli będą to bliny drożdżowe, trzeba zacząć zagniatać ciasto na pięć godzin przed. Mąkę na bliny należy obowiązkowo przesiać – to ją spulchni, i nasze ciasto będzie bardziej miękkie i puszyste. Pamiętajmy, że mąkę należy przesiewać nie wcześniej, ale bezpośrednio w trakcie przygotowywania blinów. Jeśli chcemy, żeby nasze bliny wyszły pyszne i ładne, korzystajmy tylko ze świeżych jajek. Rekomenduje się także przed dodaniem jajek do ciasta dobrze je ubić. Ponadto bliny są lepsze, kiedy żółtka do ciasta przygotowuje się oddzielnie od białek. Należy i żółtka i białka roztrzepać z cukrem albo ubić mikserem. Do ciasta najpierw dodaje się żółtka, następnie należy ciasto wymieszać i pozwolić mu urosnąć (jeśli jest to ciasto drożdżowe) i dopiero później dodać białka. Trzeba pamiętać, żeby ciasto z białkami mieszać od góry do dołu, aby zachować jego piankową strukturę. Potem zostawiamy ciasto znów do wyrośnięcia i od razu przystępujemy do smażenia blinów. Mieszając ciasto należy przestrzegać kolejności etapów przygotowywania. Przesianej mąki w żadnym wypadku nie wolno dosypać do rzadkiej mieszaniny. Najpierw należy wymieszać wszystkie rzadkie składniki, a potem cienką strużką, wciąż mieszając, dodawać je do mąki. Sól i cukier trzeba dodać do ciasta, wcześniej rozpuszczając je w wodzie w oddzielnym naczyniu. Przed dodaniem cieczy obowiązkowo trzeba ją przecedzić, aby grudki nierozpuszczonej soli lub cukru nie wpadły do ciasta.

Aby bliny się udały, rekomenduje się dodać do ciasta olej lub masło. Najlepiej zrobić to na samym końcu, kiedy w cieście znajduje się już mąka. Dodając olej, pamiętajmy o ilości – 2-3 stołowe łyżki w pełni wystarczą. Nie warto ubijać ciasta zbyt długo, gdyż stanie się ono za mocno ciągnące. Jeśli przygotowujemy ciasto drożdżowe, nie przejmujmy się, jeśli nie urosło dostatecznie. Wszystko naprawić powinno ciepłe mleko, które należy dolewać stopniowo do ciasta, stale je mieszając. Im więcej w cieście cukru, tym bardziej rumiane będą bliny. Jeśli nasze bliny będą blade, oznacza to, że ciasto skwaśniało. Sytuację można uratować, lekko je dosładzając. Jednakże i tu pamiętać trzeba o odpowiedniej mierze, gdyż zbyt słodkie ciasto będzie się przypalało.

Uważa się, że bliny drożdżowe wychodzą smaczniejsze, jeśli ciasto zrobione było na mleku, ale za to bardziej puszyste, jeśli użyto wody. Ciasto drożdżowe powinno urosnąć 2-3-krotnie. Jeśli nie urosło, bliny będą zbyt zbite, a jeśli wyrosło zanadto – bliny będą blade i kwaśne w smaku. Jeśli wątpimy w to, czy prawidłowo wymieszaliśmy ciasto, i boimy się, że czegoś brakuje, nie przejmujmy się. To, jaki należy jeszcze dodać składnik, pomoże nam zrozumieć pierwszy blin. Wyjaśnić to, czego brakuje ciastu, można też przy pomocy palca, jeśli przygotowujemy bliny na mleku lub kefirze. Zaczerpnijmy ciasta łyżką wazową i przeciągnijmy palcem po powierzchni. Pozostać powinien wyraźny ślad.

Mleko łatwo wchłania zapachy. Nie należy trzymać go obok ryby, sera i innych produktów o mocnym aromacie, w przeciwnym razie bliny będą mieć nieprzyjemny posmak. Jeśli ciasto wyszło zbyt gęste, można go rozcieńczyć. Nie należy jednak dolewać do niego mleka, gdyż bliny mogą zacząć się przypalać. Lepiej dodać wody, ale nie przesadźcie! Można też dolać piwo – wówczas bliny wychodzą cienkie, ale mocne.


Smażenie


Ważne jest, by przystąpić do smażenia blinów w odpowiednim momencie: ciasto powinno unieść się, ale nie osiąść. Nie trzeba go mieszać, nabieramy chochlą z wierzchu. Patelnia, na której będziemy smażyć bliny, powinna być czysta. Najlepsza byłaby specjalna patelnia, przeznaczona tylko do blinów. Przed smażeniem należy ją dobrze rozgrzać. Ciasto wylewamy cienką warstwą. Jeśli do ciasta dodaliśmy wcześniej oleju, to posmarować patelnię tłuszczem należy tylko przed pierwszym blinem. Istotne, by nie przesadzić z olejem. Gdy nie będziemy lać go na patelnię, lecz smarować ją przy pomocy np. kawałka ziemniaka, nie zostaną żadne zbędne nadwyżki. Można to robić też za pomocą słoniny. Wylewając ciasto na patelnię, trzymajcie ją jedną ręką, a chochlę trzymajcie w drugiej. Ciasto na rozgrzaną patelnię trzeba wylewać szybko, przechylając ją w różne strony, aby ciasto równomiernie rozmieściło się po powierzchni. Rekomenduje się, by smażyć bliny na umiarkowanym ogniu. Należy je odwrócić, kiedy podeschną już na brzegach, a patelnia pokryje się „bąbelkami”. Blin powinien dobrze odchodzić od powierzchni.

 

Bliny rosyjskie:

Składniki:

600 g mąki pszennej, 1 łyżka cukru, 5 łyżeczek masła, 1 jajko, 25 g drożdży, 1 łyżeczka soli, 4 szklanki mleka, 3-4 łyżki oleju.


Przygotowanie:

Podgrzać 3 szklanki mleka, rozpuścić w nim drożdże, dodać ½ łyżki cukru, sól, żółtka oraz roztopione masło. Wymieszać wszystko i wsypać 300 g mąki. Zagnieść ciasto, nakryć ręcznikiem lub serwetką i postawić w ciepłym miejscu, aby urosło. Po około dwóch godzinach, kiedy objętość ciasta się podwoi, rozcieńczyć go pozostałym mlekiem, uprzednio podgrzanym. Dodać resztę mąki oraz cukier i stopniowo wlewać dobrze ubite białka. Znów wyrobić ciasto i dać mu urosnąć. Łącznie ciasto powinno fermentować około trzech godzin. Patelnię posmarować cienką warstwą oleju i rozgrzewać dopóty, dopóki nie zniknie dym. Ostrożnie zaczerpnąć łyżką porcję ciasta i rozlać na patelni. Kiedy spodnia strona blina zarumieni się, posmarować wierzchnią stronę olejem i przewrócić. Kiedy zarumieni się druga strona blina, ponownie posmarować wierzchnią część olejem i przełożyć blin do garnuszka, otulonego ręcznikiem. Bliny podawać gorące lub ciepłe z miodem, śmietaną lub konfiturą.


Autor: Brak danych.
Źródło: http://weekend.ria.ru/food/20130311/807506942.html?utm_source=966130&utm_medium=banner&utm_content=2409257&utm_campaign=rian_partners#ixzz2NcxjxfuO (wgląd: 15.03.2013).
Data publikacji: 11.03.2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz