Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.środa, 15 maja 2013

Historia grupy "KINO"

Mam zamiar zrealizować wreszcie plan, który od dłuższego czasu chodził mi po głowie - tekstem tym chcę rozpocząć całą serię artykułów na temat absolutnie genialnej rosyjskiej grupy "KINO" oraz jej charyzmatycznego wokalisty - Viktora Tsoi'a. Ich muzykę polecam z czystym sercem każdemu miłośnikowi rocka. Dla tych niezaznajomionych jeszcze z ich twórczością, acz ciekawych, zamieszczam w tekście klipy. Warto posłuchać. To legenda po dziś dzień.

 
Fot. http://vitya-tsoy.ru/24foto.html
W popularności leningardzkiej grupy "KINO" jest coś niezrozumiałego - i, oczywiście, sukces, sława, masowe uznanie, które, jak to zwykle bywa, przychodzi do wykonawcy po "rozpryśnięciu się" jego aktywności twórczej, przyszły do grupy wtedy, kiedy, można powiedzieć, istniała ona już tylko w wyobraźni fanów. Prime time dla "KINO" zaczął się wiosną 1988 roku, kiedy grupa całkowicie zniknęła ze sceny muzycznej: nie występowała, nie robiła prób, a jej członkowie byli zajęci realizacją własnych planów artystycznych. Okazało się, że zupełnie przypadkowo znaleźli trochę czasu i zakończyli pracę nad znajdującym się już od pół roku w stanie "półfabrykatu" albumem "Gruppa krovi". To właśnie on stał się katalizatorem wybuchu "KINOmanii".

KINO - Zakroy za mnoy dver'

A wszystko zaczęło się jesienią 1981 roku, gdy z resztek dawno zapomnianych już grup "Piligrim", "Abzac" oraz "Pałata nomer 6" utworzyło się trio "Garin i giperboloidy". Parę miesięcy później skład ograniczył się do duetu, a nazwa przekształciła się w "KINO" - w tym czasie duet tworzyli Viktor Tsoi i Aleksiej Rybin. Wystąpili oni w Rock-klubie, wiosną następnego roku debiutowali na jego scenie przy aktywnym udziale muzyków z grup "Akvarium" i "Zoopark", nagrali płytę o nazwie "Sorok piat'", czasem wyjeżdżali z Moskwy i przepadali na cały rok. Potem wystąpili jeszcze parę razy - w pięcioro - po czym niespodziewanie grupa się rozpadła. W maju 1984 roku "KINO" pojawiło się ponownie. Viktor Tsoi (gitara, wokal), Jurij Kasparian (gitara), Aleksandr Titov (bas) i Gieorgij "Gustav" Gurianov (perkusja) w ciągu kilku miesięcy przygotowali nowy program i niczym "czarny koń" wyszli na scenę jedenastego leningradzkiego rock-festiwalu. Z miejsca stali się prawdziwą sensacją oraz jednym z głównych odkryć tego przeglądu.
 
KINO - Krasno-zheltye dni
 
Tytuł laureatów Rock-klubu "KINO" otrzymywali jeszcze dwukrotnie - w 1985 i 1987 roku. Jesienią 1984 roku Titova zastąpił Igor Tichomirov - gitarzysta basowy kapel "Dżungla" oraz "Pop-Mechanika". Od tej pory skład grupy - jeśli nie liczyć epizodycznego pojawiania się różnych gitarzystów, klawiszowców i perkusistów - pozostał niezmieniony. Piosenki "KINO" przyciągały słuchaczy obfitością świeżych melodycznych rozwiązań, a wspaniała zespołowa gra pozwalała mówić o kapeli jako o prawdziwym wzorze rock-grupy. W tekstach Tsoi'a - a właśnie on był autorem praktycznie całego repertuaru "KINO" - romantyczne i wzniosłe obrazy mieszały się z wyjątkowo realistycznymi elementami zaczerpniętymi z natury, odzwierciedlającymi świat wewnętrzny młodego człowieka. Można więc znaleźć tu i dobry humor, a niekiedy i żrącą ironię, która w ogóle charakterystyczna była dla poetyckiego języka Tsoi'a. W znacznie już późniejszych utworach grupy dało się zauważyć "wydoroślenie" ich podmiotu lirycznego, odejście od naiwnego opisywania życia codziennego podwórek i bram, zwrot w kierunku zdecydowanie poważniejszych problemów, hasła aktywnego działania, moralnej odnowy. Po sukcesie albumu "Gruppa krovi" i wyjściu na krajowe ekrany filmu S. Sołoviova pt. "Assa", w którym pojawienie się na krótko grupy "KINO" było być może nawet najbardziej znaczącym momentem całego obrazu, kapela otrzymała niejako drugie życie. Wskrzeszona została aktywność koncertowa, miały miejsce pełne sukcesów tournee po kraju, jak i za granicą - w szczególności w Danii, gdzie grupa wzięła udział w charytatywnych akcjach ruchu "Next Stop", we Francji, gdzie "KINO" wystąpiło na jednym z większych rockowych festiwali w Le Bourget oraz na corocznym festiwalu radzieckiego rocka "Znowu w ZSRR" we Włoszech. Oprócz filmu "Assa" grupa wystąpiła także w obrazie "Rock" A. Uczitelia i w "Gorodie" A. Burcieva, a Viktor Tsoi z sukcesem zagrał główną rolę w specyficznym filmie R. Nurgmanova pt. "Igła". W 1989 r. płyta "KINO" wydana została we Francji.

KINO- Spokoynaya noch'
 
 15 sierpnia 1990 r. Viktor Tsoi zginął w wypadku samochodowym. W styczniu 1991 r. "Melodia" wypuściła "pośmiertny" album "KINO", dopracowany w studiu przez muzyków grupy na podstawie roboczych notatek Tsoia, spisanych na kilka dni przed jego śmiercią.


Autor: Brak danych.
Źródło: http://vitya-tsoy.ru/hist.html (wgląd: 15.05.2013).
Data publikacji: Brak danych.

1 komentarz:

  1. Uwielbiam Tsoia, grupe poznalam dzieki mojemu partnerowi z Ukrainy.


    polecam tez Arie i Sektor Gaza :D

    OdpowiedzUsuń