Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.poniedziałek, 6 maja 2013

Sojusz syberyjskich szamanów

Szamani całej Syberii chcą się zjednoczyć. W Ułan-Ude rozpoczęła się jedna z większych w ostatnich latach MIędzyregionalna Naukowo-Praktyczna Konferencja pt.: "Współczesny stan szamanizmu etnicznej Buriacji". W jej pracach weźmie udział ponad 50 szamanów z Obwodu Irkuckiego, Buriacji, Jakucji oraz Kraju Zabajkalskiego.
 

Fot. http://cool.baikal24.ru
Organizatorami konferencji są: międzyregionalna religijna organizacji szamanów "Tengeri", komitet do spraw stostunków międzynarodowych i rozwoju inicjatyw obywatelskich przy administracji władz Republiki Buriacja oraz władze tejże republiki. Na koniec konferencji zaplanowano utworzenie wspólnej organizacji szamanów Rosji z centrum w Ułan-Ude. Jak ogłosił przewodniczący zarządu organizacji "Tengeri", naczelny szaman Banir Cyrendorżiew, celem konferencji jest podjęcie decyzji w sprawie kilku pilnych kwestii dotyczących rozwoju współczesnego szamanizmu i dlatego propozycje, złożone przez uczestników, zostaną uwzględnione podczas tworzenia wspólnego Scentralizowanego Religijnego Stowarzyszenia Szamanów w Ułan-Ude.
 
Przypomnijmy, że dzisiaj Buriacja jest jednym z większych w Rosji regionem buddyjskim, a także większą pod względem liczebności staroobrzędowców wspólnotą "siemiejskich". Teraz dołączy do tego również status centrum szamanizmu Rosji.

Ogólne informacje nt. szamanizmu syberyjskiego - TUTAJ
Szamanizm w Jakucji - TUTAJ
Muchomory w tradycji ludów Syberii - TUTAJ
 


Autor: Brak danych.
Źródło: http://cool.baikal24.ru/page.php?action=showItem&type=news&id=124309 (wgląd: 6.05.2013).
Data publikacji: 19.04.2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz