Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała aktualne sprawozdanie o wpływie alkoholu na zdrowie ludzi. Rosja w kwestii jego spożycia na jednego mieszkańca zajęła mało zaszczytne czwarte miejsce na 162 państwa.
To żadna nowość dla samych Rosjan, że ich kraj znajduje się wśród najbardziej pijących krajów świata. I upewniają ich w tym także wyniki wszystkich ostatnich lat: Rosjanie piją w ciągu roku nie mniej aniżeli przesadne 18 litrów czystego spirytusu na głowę, włączając niemowlęta i starców. Eksperci nie po raz pierwszy starają się podać do wiadomości ludzi realne cyfry. Lecz dla wielu „straszaki” są korzystne, przy czym tak w obozie oficjalnych przeciwników alkoholu, jak i w obozie jego producentów. Sprawozdanie WHO stawia wszystkie kropki nad „i”.
Il. http://zaikazaikoi.livejournal.com/5289.html |
W jakim celu zawyża się liczby? W takim, że dzięki temu otrzyma się lepszą efektywność przyjętych miar. W „Koncepcji realizacji polityki państwowej w kwestii obniżenia skali nadużycia alkoholu” padła liczba 18 l. I zostało postawione zadanie – obniżyć ją do 15,3 l w 2012 roku. Oczywiście, takie obniżenie zrobi o wiele lepsze wrażenie, aniżeli takie z liczby 15,76 l. Producentom alkoholu „straszak” też jest na rękę: jeśli porównać go z danymi o legalnej produkcji alkoholu, okaże się, iż prawie co czwarta wódka produkowana jest nielegalnie. Można przestawić wskaźniki miar obniżenia realnego spożycia na połów „działaczy podziemia”.
A w istocie spożycie alkoholu od 2000 roku w Rosji utrzymuje się na poziomie 15,7-15,8 l. na osobę. To bardzo dużo, jeśli by porównać z bezpieczną dla narodu ilością spożycia – 8 l. i średnią światową – 6,1 l. I nie może Rosjan pocieszyć nawet to, że ich kraj w sprawozdaniu zajął dopiero czwarte miejsce, po Mołdawii, Czechach i Węgrzech. Po pierwsze dlatego, że w strukturze spożycia w Rosji przede wszystkim prym wiedzie alkohol mocny (66%), a nie wino i piwo, jak u wyżej wymienionych państw. Po drugie, przy obliczeniu liczby realnie pijących ludzi otrzymać można następujące dane: pijący mężczyźni spożywają 35,4 l. czystego spirytusu na osobę w ciągu roku, a pijące kobiety – 16,3 l. Wychodzi po 177 półlitrówek rocznie na jednego mężczyznę i 81,5 – na kobietę. Ile to wychodzi w ciągu jednego dnia, podzielcie sobie sami. I oto właśnie odpowiedź na zbyt wysoką śmiertelność i ogromną społeczną biedę w Rosji. Stąd biorą się przestępstwa związane z nadużywaniem alkoholu, brak opieki nad dziećmi, samobójstwa. A dziesiątka światowych liderów w pijaństwie wygląda następująco: Mołdawia – 18,22 l., Czechy – 16,45 l., Węgry – 16,27 l., Rosja – 15,76 l., Ukraina – 15,6 l., Estonia – 15,57 l., Andora – 15,48 l., Rumunia – 15,3 l., Słowenia – 15,19 l., Białoruś – 15,13 l.
Autor: Tatiana Bateniowa.
Źródło: http://www.izvestia.ru/obshestvo/article3151973/ (wgląd: 22.02.2011).
Data publikacji: 21.02.2011.
It's an amazing paragraph in favor of all the web viewers; they will obtain benefit from it I am sure.
OdpowiedzUsuń