Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.piątek, 8 lipca 2011

8 lipca - Dzień Rodziny, Miłości i Wierności

To symboliczne, że Wszechrosyjski Dzień Rodziny, Miłości i Wierności po raz pierwszy obchodzono w 2008 roku, który był ogłoszony rokiem rodziny.
Rys. http://www.mr7.ru/notice/holidays/story_15134.html
Święto to ustanowiono w Rosji dzięki inicjatywie posłów Dumy Państwowej. Ciekawe, że inicjatywa obchodzenia Dnia Rodziny poparta została przez wszystkie tradycyjne religijne organizacje Rosji – wszak idea świętowania Dnia Rodziny, Miłości i Wierności nie posiada granic konfesjonalnych. W każdej religii istnieją przykłady rodzinnej wierności i miłości.

Idea święta pojawiła się kilka lat temu wśród mieszkańców miasta Muroma (Obwód Władymirski), gdzie spoczywają relikwie małżonków Piotra i Fewronii, opiekunów chrześcijańskiego związku małżeńskiego, o których pamięć czci się 8 lipca.

W ich życiu materializowały się cechy, które tradycyjne religie Rosji zawsze wiązały z ideałem małżeństwa, a konkretnie: pomyślność, wzajemna miłość i wierność, litość i pochylenie się nad rozmaitymi potrzebami innych ludzi.

Ale rodzina to także i niezwykle ważna komórka społeczna, która znajduje się pod ochroną prawną. W 38 artykule konstytucji Federacji Rosyjskiej wyraźnie napisano, że:

1. Macierzyństwo i dzieciństwo, rodzina znajdują się pod ochroną państwa.

2. Troska o dzieci, ich wychowanie – równe prawo i obowiązek rodziców.

3. Dzieci zdolne do pracy, po skończeniu 18 lat, powinny opiekować się niezdolnymi do pracy rodzicami.

Nowe rodzinne święto otrzymało już nawet medal, który będzie wręczany 8 lipca, a także bardzo delikatny symbol – rumianek. Z tego pełnego ciepła święta cieszą się ludzie w każdym domu, dlatego też tak łatwo jest mu kroczyć – wyszło ono z kalendarza cerkiewnego i gotowe jest zapukać do każdych drzwi.

Należy przypomnieć, że Międzynarodowy Dzień Rodziny corocznie obchodzony jest 15 maja.

Autor: Brak danych.
Źródło: http://www.calend.ru/holidays/0/0/2475/ (wgląd: 8.07.2011).
Data publikacji: Brak danych.

1 komentarz:

  1. Piękne święto już zawsze chcę je obchodzić -świętować , pamiętać i dzielić się radością tego dnia z ludzmi ......

    OdpowiedzUsuń