Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.poniedziałek, 23 maja 2011

Komiks o Super-Putinie

Putin i Miedwiediew zostali bohaterami komiksu „Super-Putin, człowiek jak każdy inny”. Zwrócił on uwagę tych obserwatorów, którzy starają się znaleźć jakąkolwiek aluzję mogącą odpowiedzieć na pytanie, kto z tandemu wystawi swoją kandydaturę na stanowisko prezydenta w wyborach w 2012 roku. Na stronie http://www.superputin.ru/ znajduje się historyjka w obrazkach o tym, jak Putin ratuje autobus, w którym podłożono bombę, a Miedwiediew w przebraniu niedźwiedzia pomaga bohaterowi, udziela mu mądrych porad i pomaga dezaktywować urządzenie. Następnie autobus zostaje zaatakowany przez zombie z niebieskimi wiaderkami na głowach, żądające wyborów gubernatorów oraz oswobodzenia Chodorkowskiego, a Putin rozprawia się z nimi. 
Rys. http://alldayplus.ru/design_art_photo
/design/2284-chelovek-kak-vse-
komiks-pro-putina.html

Sceptycznie nastawieni internauci są przekonani, że taki komiks to pijarowskie posunięcie władzy. Twórca historyjki Siergiej Kalenik, 25-letni piar-freelancer, twierdzi z kolei, iż chciał tylko „rozruszać” rosyjską scenę polityczną i nie otrzymywał żadnych zamówień.

Mark Franchetti z The Sunday Times jest pewien: Władimir Putin postanowił wysunąć swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich. Autor powołuje się na „zagraniczne źródła”, które utrzymują, iż w ostatnich trzech latach Putin zaczął powątpiewać w lojalność Miedwiediewa. Jedno ze źródło podało wprost: „Putin o wszystkim zadecydował. Słuchy o tym, iż rozważa jeszcze możliwości, są mylne”. Z kolei Dmitrij Miedwiediew nie jest gotów, według informacji podawanych przez dziennikarza gazety brytyjskiej, pokornie oddać władzę. Druga kadencja jest mu potrzebna dla przeprowadzenia bardziej liberalnych reform. Wszystko zależy od tego, czy Putin poprosi swojego protegowanego o to, by usunął się w cień, czy nie. Putin chce ponownie zostać prezydentem, a Miedwiediew nie może się mu sprzeciwić. A obaj są na tyle inteligentni, by nie rywalizować ze sobą publicznie.

Rys. http://alldayplus.ru/design_art_photo
/design/2284-chelovek-kak-vse-
komiks-pro-putina.html
 Szwajcarska Tribune de Geneve spodziewa się, iż na setnej sesji Zgromadzenia Generalnego Międzynarodowej Organizacji Pracy, która odbędzie się między 1 a 17 czerwca, Władimir Putin wystąpi z „przemówieniem przedwyborczym”. Oczekuje się, iż będzie mówił przez całą godziną. Treść tego przemówienia jest jeszcze oczywiście nieznana. Jasne jest tylko to, że jednym z zagadnień setnej sesji Zgromadzenia Generalnego ILO będzie wpływ światowego kryzysu finansowego na sytuację na rynku pracy. Ostatnimi czasy Władimir Putin stara się ze wszystkich sił wzmocnić swój image jako działacza państwowego o skali międzynarodowej. Jednakże to, co powie w Genewie, będzie zaadresowane nie tylko do świata zewnętrznego, ale i do rosyjskich wyborców. To wspaniała trybuna dla oświadczeń wyborczych.

Autor: Stanisław Minin.
Źródło: http://www.ng.ru/newsng/2011-05-23/100_obzor230511.html (wgląd: 23.05.2011).
Data publikacji: 23.05.2011.

1 komentarz:

  1. i dlaczego nie dać ludziom takiej ułudy, że jest się super i na właściwym miejscu?

    OdpowiedzUsuń