Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.wtorek, 24 maja 2011

Putin podarował patriarsze ikonę

Premier Rosji Władimir Putin we wtorek 24 maja złożył życzenia patriarsze Kiryłowi z okazji jego imienin i podarował mu ikonę Bogurodzicy.

Szef rządu przyjechał do rezydencji patriarchy w centrum Moskwy i wręczył Kiryłowi bukiet białych róż oraz obraz Tichwińskiej ikony Matki Bożej.

Tichwińska ikona Matki Bożej
Rys. http://www.calend.ru/holidays/0/0/2063/


 „Z okazji imienin!”, - powiedział Putin. „Serdecznie dziękuję! Wspaniały obraz”, - odrzekł patriarcha. Pobłogosławił ikonę i ucałował ją.

„Cerkiew prawosławna bardzo wiele robi dla propagowania rodzimej kultury i ojczystego języka. Wielkie dzięki za to”, - stwierdził premier.

„Drzewo stoi mocno wówczas, kiedy ma więź z korzeniami. To dotyczy i jednostki, i społeczeństwa, i państwa. Nasza młodzież powinna to dobrze rozumieć”, - powiedział patriarcha.

Również we wtorek 24 maja patriarcha razem z małżonką prezydenta Swietłaną Miedwiediewą zwiedził wystawę „Święta Ruś” w Galerii Trietiakowskiej.

Tego dnia patriarcha Kirył brał udział w otwarciu Dni Słowiańskiego Piśmiennictwa i Kultury. Nazwał ZSRR wielkim krajem, który runął z powodu zniszczenia kulturowo-historycznych korzeni narodu.


Autor: Brak danych.
Źródło: http://gazeta.ru/news/lenta/2011/05/24/n_1853705.shtml (wgląd: 24.05.2011).
Data publikacji: 24.05.2011.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz