Dzień Chwały Wojennej Rosji, obchodzony współcześnie, uchwalony został ustawą federalną № 32-ФЗ z 13 marca 1995 roku pt. „O Dniach Chwały Wojennej i wiekopomnych datach Rosji”.
Fot. http://www.calend.ru/event/4886/ |
Zorganizowanie w 1941 roku, podczas najtrudniejszych dla kraju dni wojny, defilady wojennej na Placu Czerwonym miało ogromne znaczenie wojskowo-polityczne, wywarło moralny wpływ o ogromnej sile na ducha bojowego wojsk, było sprzyjające dla emocjonalnych porywów, a także umocniło wiarę narodu w końcowe zwycięstwo.
W przeddzień defilady do narodu radzieckiego zwrócił się z przemową Józef Stalin. Wyzwoliła ona u słuchających nieprawdopodobny wzrost uczuć patriotycznych i marzenia o zwycięstwie nad faszystowskimi najeźdźcami.
Biorąc pod uwagę siłę wpływu na tok późniejszych wydarzeń defiladę na Placu Czerwonym porównuje się do ważniejszych operacji wojennych, prowadzonych podczas II wojny światowej w latach 1941-1945. Podczas najcięższych i przepełnionych trwogą dni początku wojny za pomocą parady zademonstrowano całemu światu nieśmiertelny duch oraz chęć zwycięstwa.
Fot. http://www.calend.ru/event/4873/ |
Defilada z 7 listopada 1941 roku skutkowała dużym rezonansem społecznym. Nie bacząc na burzę śnieżną w niebo wzbiły się niszczyciele, Plac Czerwony znajdował się w obszarze obstrzału. Żołnierze z defilady przenosili się prosto na front, a ludzie uwierzyli, że w tej okrutnej wojnie jeszcze można zwyciężyć.
Aż w końcu 24 czerwca 1945 roku miała miejsce długo oczekiwana Defilada Zwycięstwa.
Autor: Brak danych.
Źródło: http://www.calend.ru/holidays/0/0/754/ (wgląd: 6.11.2010).
Data publikacji: Brak danych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz