Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.czwartek, 4 listopada 2010

Słowa Miedwiediewa z okazji Dnia Jedności Narodowej


Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew 4 listopada pozdrowił wszystkich Rosjan z okazji Dnia Jedności Narodowej.
„Jedność narodowa dla nas wszystkich nie jest tylko piękną metaforą, to niekwestionowana wartość, - oświadczył głowa państwa, występując na uroczystym przyjęciu na Kremlu. – To filar istnienia oraz rozwoju naszego multinacjonalnego, wielowyznaniowego kraju, naszego bogatego, wchłaniającego całe mnóstwo różnorodnych tradycji, porządków oraz obyczajów kulturowych, naszego wielojęzycznego i posiadającego mnóstwo obliczy rosyjskiego narodu”.
Fot. http://www.izvestia.ru/news/news255868
Miedwiediew przypomniał, iż idea jedności narodowej umocowana jest w Konstytucji Federacji Rosyjskiej.
„W pierwszych linijkach tej ustawy naród rosyjski określany jest jako naród, połączony wspólnym losem oraz ochraniający jedność państwową”, - powiedział prezydent.
„Wierzę, że Dzień Jedności Narodowej stał się świętem dla  wszystkich tych, którzy kochają i szanują nasz kraj, dla każdego, kto posługuje się językiem rosyjskim i ceni rosyjską kulturę” – stwierdził.
Głowa państwa zwrócił uwagę na to, iż obecny rok ogłoszony został Rokiem Nauczyciela. W czwartek, 4 listopada, zaproszeni zatem zostali na Kreml nauczyciele z Rosji oraz innych krajów.
„Wysiłkiem tych właśnie ludzi kształtują się przekonania każdego współczesnego, wykształconego człowieka na temat przeszłości i przyszłości, na temat wolności i godności osobistej, celów rozwoju duchowego, uczestnictwa wolnego człowieka w tworzeniu wspólnych dziejów suwerennego narodu”, - oświadczył Miedwiediew.
„Jest mi osobiście bardzo miło zaznaczyć, iż wśród tych, którym dziś wręczone zostały nagrody państwowe, znajdują się przedstawiciele tego zawodu”, - dodał.

Autor: Brak danych.
Źródło: http://www.izvestia.ru/news/news255868 (wgląd: 4.10.2010).
Data publikacji: 4.10.2010.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz