Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.czwartek, 4 listopada 2010

4 listopada - Święto Jedności Narodowej

4 listopada – święto ikony Matki Bożej Kazańskiej – od 2005 roku obchodzone jako Dzień Jedności Narodowej.


Rys. http://gov.cap.ru/hierarhy.asp?page=./
5026/5450/151480/253392/253408
16 grudnia 2004 roku rosyjska Duma jednogłośnie przyjęła w trzech czytaniach poprawki do ustawy „O dniach wojskowej chwały (Zwycięskich Dniach Rosji)”. Jedną z nich było wprowadzenie nowego święta – Dnia Jedności Narodowej – i faktycznie przeniesienie dnia wolnego z 7 listopada (Dzień Zgody i Pojednania Narodowego) na 4 listopada. Zasadniczą przyczyną przeniesienia, według licznych analityków, była chęć całkowitego odejścia od asocjacji z rocznicą socjalistycznej rewolucji październikowej (7 listopada 1917 roku).
Obecnie 7 listopada obchodzony jest Dzień wojskowej chwały Rosji – dzień przeprowadzenia parady wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie dla uczczenia dwudziestej czwartej rocznicy rewolucji październikowej (1941).
W objaśniającym zapisie do projektu ustawy napisano: „4 listopada 1612 roku wojska ochrony pod przywództwem Kuźmy Minina oraz Dmitrija Pożarskiego szturmem wzięli Kitaj Gorod, oswobadzając Moskwę od polskich najeźdźców i demonstrując wzór heroizmu i zjednoczenia całego narodu wobec niezależności od pochodzenia, wyznania oraz pozycji zajmowanej w społeczeństwie”.
Rys. http://rusk.ru/newsdata.php?idar=43082
Niewiele osób wie o tym, iż jeszcze w 1649 roku ukazem cara Aleksieja Michajłowicza święto ikony Matki Bożej Kazańskiej (22 października, wedle starego stylu) było ogłoszone świętem państwowym. […]. Ponadto, jeszcze na początku XX wieku 8 maja, według starego stylu, wspominano Kuźmę Minina, którego Piotr I nazwał „zbawicielem Ojczyzny”.
Później, z powodu rewolucji 1917 roku i związanych z nią wydarzeń, tradycja wspólnego świętowania oswobodzenia Moskwy od polsko-litewskiego najeźdźcy oraz dnia śmierci Kuźmy Minina została przerwana.
Tym sposobem, można powiedzieć, iż Dzień Jedności Narodowej nie jest nowym świętem, lecz powrotem ku starej tradycji.

Autor: Brak danych.
Źródło: http://www.calend.ru/holidays/11-4/0/94/ (wgląd: 3.11.2010).
Data publikacji: Brak danych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz