Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.środa, 15 grudnia 2010

Stosunki Rosji z Koreą Północną. Spotkanie Ławrowa z koreańskim ministrem spraw zagranicznych

14 grudnia w Moskwie na Placu Smoleńskim miały miejsce rozmowy szefów Ministerstw Spraw Zagranicznych Rosji oraz Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej: Siergieja Ławrowa i Pak Ui Czuna. Zgodnie z prośbą strony północnokoreańskiej rozmowy w pełni objęte zostały tajemnicą, odbywały się za zamkniętymi drzwiami, a ich treść nie była nagłaśniana nawet w ogólnych zarysach. Nie zrobiono nawet protokolarnych zdjęć. Wcześniej Pak Ui Czun oświadczył w wywiadzie dla „Interfaksu”, iż przyjechał na zaproszenie strony rosyjskiej.
Według informacji, zdobytych przez gazetę „Izviestia”, w Moskwie chcą wyjaśnić sytuację w związku z niedawnymi obstrzałami południowokoreańskiej wyspy Yeonpyeong. Phenian twierdzi, iż wystrzały, w rezultacie których zginęli czterej żołnierze armii Korei Południowej, a osiemnastu zostało rannych, były „odpowiedzią na prowokację Seulu”. „To rezultat planowanych przedsięwzięć w celu rozpętania wojny ze strony wojujących sił Korei Południowej, które mają zamiar, drażniąc nas, sprowokować konflikt zbrojny oraz rozpalić płomień wojny”, - powiedział Pak Ui Czun „Interfaksowi”.
Według „Izviestii”, o wznowieniu przerwanych w zeszłym roku sześciostronnych rozmów, w kwestii uregulowania sytuacji na półwyspie, nie może być na razie mowy. Do tego nie dąży się ani w USA, ani w Japonii, ani w Korei Południowej. Kraje te wysuwają szereg warunków, na które nie zgadza się Phenian. Przede wszystkim – dopuszczenie inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na teren obiektów jądrowych. Ideę przeprowadzenia rozmów w zwykłym formacie – choćby w celu omówienia niedawnych incydentów – wysuwają Chiny przy wsparciu Rosji, ale bez szczególnego sukcesu w tej kwestii.
Tymczasem aktywne konsultacje miały miejsce i w Moskwie, i w Waszyngtonie, i w Pekinie. W tym tygodniu rosyjską stolicę odwiedził minister spraw zagranicznych Korei Południowej. Wysłannik, na specjalne polecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji, Grigorij Łogwinow, sprawujący opiekę nad sześciostronnymi rozmowami w kwestii problematyki północnokoreańskiej, uda się do Waszyngtonu.

Autor: Ksenia Fokina.
Źródło: http://www.izvestia.ru/politic/article3149510/ (wgląd: 15.12.2010).
Data publikacji: 14.12.2010.

1 komentarz:

  1. może Korea północna jest narzędziem nacisku na stany zjednoczone - narzędziem Rosji, która wywiera presje w sprawie resetu START?

    OdpowiedzUsuń