Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.piątek, 3 grudnia 2010

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2018 roku odbędą się w Rosji

Rosja zdobyła prawo do przeprowadzenia mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 roku. Rosyjska oferta jest niezwykle droga, jednak potencjalnie może przynieść mnóstwo korzyści sportowej oraz transportowej infrastrukturze, mówią eksperci. Zwycięstwo kojarzone będzie z Władimirem Putinem, przyznają politolodzy.W czwartek w Zurychu ogłoszono jakie kraje będą gospodarzami mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku. Po raz pierwszy w historii turniej w 2018 roku przypadł krajowi z Europy Wschodniej – Rosji. Także pierwszy raz w historii mistrzostwo świata otrzymał kraj muzułmańskiego Wschodu i pierwszy raz państwo arabskie – Katar (2022 rok).
Wybory odbyły się w dwóch rundach. W pierwszej z walki o turniej 2018 roku odpadli Anglicy. Holandia i Belgia otrzymały 4 głosy, Hiszpania i Portugalia – 7, Rosja – 9.
W drugiej rundzie na Rosję oddało swoje głosy 13 uczestników komitetu wykonawczego, 7 głosów dostały Hiszpania i Portugalia, Holandia/Belgia otrzymały 2 głosy.
Fot. http://www.ng.ru/politics/
2010-12-03/1_mundial.html


Jak opowiadali świadkowie głosowania, już po pierwszym etapie po wyrazach twarzy było jasne, iż z rezultatów zadowoleni są Rosjanie oraz Katarczycy. Anglicy i Amerykanie, pretendujący bardziej od innych uczestników do zwycięstwa odpowiednio w 2018 i 2022 roku mieli niewesołe miny.
Po głosowaniu premier Wielkiej Brytanii David Cameron nie spieszył się z gratulacjami pod adresem Moskwy, a prezydent USA Barack Obama zaznaczył, iż wybór na korzyść Kataru był „błędną decyzją FIFA”. Oba zwycięskie kraje to najwięksi eksporterzy energii, zauważa Reuters.
„Hurra, zwycięstwo!” – napisał na swoim blogu prezydent Dmitrij Miedwiediew. W nagranym później występie wyraził nadzieję, iż rosyjska piłka nożna będzie mogła pretendować do zwycięstwa także i na boisku.
[…]
Na razie nie znane są dokładne daty przeprowadzenia Mundialu, ale wiadomo, że będzie to miało miejsce latem. W rosyjskiej ofercie figuruje 15 miast, podzielonych na 4 rejony, oddzielnie zaznaczony jest Jekaterinburg. W skład rejonu centralnego wchodzą: Moskwa i Podolsk, północnego – Sankt-Petersburg i Kaliningrad, południowego – Rostów nad Donem, Krasnodar, Soczi, a wołżańskiego – Niżny Nowogród, Jarosław, Kazań, Sarańsk, Samara i Wołgograd.
[…]

Autor: Brak danych.
Źródło:  http://gazeta.ru/sport/2010/12/a_3454293.shtml (wgląd: 3.12.2010).
Data publikacji: 2.12.2010.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza