Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.czwartek, 24 marca 2011

Ja szagaju po Moskwie

Tytuł oryginalny: Я шагаю по Москве.
Rok: 1963.
Kraj: ZSRR.
Reżyser: Gieorgij Danielija.
Scenariusz: Giennadij Szpalikow.
Gatunek: melodramat, komedia.
Widzowie: 20 mln.
Premiera (świat): 11 kwietnia 1964.
Czas: 78 min.

W rolach głównych:
Nikita Michałkow – Kolja
Aleksiej Łoktiew – Wołodia Jermakow
Jewgienij Stiebłow - Sasza
Galina Polskich – Aljona

Opis:
Wołodia pracuje jako monter na Syberii. W Moskwie jest tylko przejazdem – jego krótkie opowiadanie, opublikowane w czasopiśmie „Młodość”, wzbudziło zainteresowanie pisarza Woronina i ten zaprosił Wołodię na spotkanie. W metro poznaje Kolję – młodego zawadiakę, wracającego z nocnej zmiany do domu. Wołodia chce zatrzymać się u swoich znajomych, lecz nie wie dokładnie, gdzie znajduje się ulica, przy której mieszkają. Kolja staje się jego przewodnikiem.
Na Czistoprudnym Bulwarze Wołodia zostaje ugryziony przez psa. Kolja zaprasza chłopaka do siebie, by pomóc mu zaszyć porwane spodnie. Szybko okazuje się, że znajomi Wołodii wyjechali z Moskwy na wakacje. Wołodia zostawia rzeczy u Kolji i wychodzi załatwić swoje sprawy.
Kolja, zostawszy sam w domu, ma nadzieję wyspać się po nocnej zmianie, przychodzi jednak do niego kolega, Sasza, który wkrótce musi iść do wojska. Sasza prosi Kolję, by poszedł z nim do WKU w celu otrzymania miesięcznego odroczenia w związku ze zbliżającym się ślubem. Potem przyjaciele idą do Domu Towarowego, by kupić narzeczonemu nowy garnitur. Tam spotykają Wołodię, który kupił sobie właśnie nowe ubranie. Kolja proponuje, by pożyczył je Saszy, a Sasza za zaoszczędzone w ten sposób pieniądze kupić miał narzeczonej prezent. Idą razem do sklepu z płytami gramofonowymi, gdzie sprzedaje znajoma Kolji Aljona…

Ciekawostki:
- Reżyser Gieorgij Danielija pojawił się w filmie w epizodycznej roli czyszczącego buty.
- Wcielenie się w postać Kolji była pierwszą rolą 18-letniego Nikity Michałkowa na dużym ekranie.
- Danielija nazwał głównego bohatera „Kolja” na cześć swojego syna.
- Po pewnym czasie od rozpoczęcia zdjęć Nikita Michałkow podszedł do Danieliji i poprosił o podwyższenie honorarium z 8 do 25 rubli. Ponieważ należało mieć na to przyzwolenie Państwowego Komitetu Kinematograficznego, Danielija, kierując się sprytem, powiedział Nikicie, że na jego miejsce wezmą w takim razie innego aktora. Nikita rozpłakał się, poprosił o wybaczenie i stwierdził, że „nauczył” go tego Andron Konczałowskij.

Źródło: http://www.kinopoisk.ru/level/1/film/42398/ (wgląd: 24.03.2011).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz