Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.wtorek, 1 marca 2011

Miedwiediew modernizuje Rosję

28 lutego Dmitrij Miedwiediew zwołał posiedzenie Komisji Modernizacji i Technologicznego Rozwoju Ekonomiki. Omówiona została nie tylko kwestia uniwersalnej elektronicznej karty Rosjanina, ale i Twitter, i rezultaty internetowego głosowania na symbole Olimpiady w Soczi. Komisja modernizacyjna zebrała się w budynku prefektury Centralnego Okręgu Administracyjnego Moskwy. Głównym tematem było wprowadzenie uniwersalnej karty elektronicznej Rosjanina (УЭК - Универсальная Электронная Карта). Prezydent nazwał ów projekt „jednym z ważniejszych” w pracach komisji. Miedwiediew sam wypróbował możliwości przyszłej uniwersalnej karty i z jej pomocą nawet „zapisał się do lekarza”. W przeciągu najbliższych pięciu lat uniwersalna elektroniczna karta zastąpi Rosjanom wiele dokumentów. Realizacja projektu obliczona została na pięć lat, a sama produkcja kart, według słów pomocnika prezydenta Rosji w kwestiach ekonomicznych Arakadija Dworkowicza, rozpocznie się już w 2012 roku.

Fot. http://newstula.ru/news/view/9064/
Prezydent polecił rozpocząć wprowadzanie uniwersalnej karty obywatela Federacji Rosyjskiej na razie z zagranicznym chipem. Kiedy tylko zostanie stworzony taki rodzimej produkcji, karty wypuszczone zostaną na nowo, już z chipem rosyjskim. Ekonomiczną stronę realizacji projektu prezydent powierzył rządowi i zlecił, by do 1 maja przekazano mu wszystkie wyliczenia. Do lata tego roku Miedwiediew zlecił rządowi ponadto zabezpieczenie całej normatywno-prawnej bazy elektronicznej karty. Zgodnie ze słowami mera Moskwy Sergieja Sobjanina, wdrożenie kart w Moskwie pozwoli szybciej działać w sytuacjach wypadków drogowych, co będzie wiązało się ze zmniejszeniem ilości zatorów na stołecznych trasach. Z pomocą karty będzie także można zapłacić za usługi komunalne oraz za korzystanie z wszystkich rodzajów transportu. Oprócz tego, jej stosowanie pozwoli zwiększyć jasność procesów migracyjnych.
Przewodniczący zarządu Sberbanku German Gref uważa, iż wprowadzenie uniwersalnej karty elektronicznej pomoże zredukować poziom korupcji oraz zaoszczędzić pieniądze z budżetu. Przy tym, w ocenie Sberbanku, wydatki na jej produkcję oraz infrastrukturę związaną z odbiorem kart za pięć lat będą wynosić 450 miliardów rubli.
Mówiąc o wyglądzie karty, Miedwiediew zaproponował, by wybrać najlepszy wariant przy pomocy głosowania internetowego. Jednocześnie zaznaczył, iż przy wyborze maskotek olimpijskich wynikł dysonans między głosowaniem telewizyjnym i tym w Internecie. Według prezydenta, nie tak wiele ludzi głosowało w sieci na leoparda. Warto podkreślić, iż problem z tym zwierzątkiem ma nie tylko Miedwiediew. Rosyjski oddział Światowego Funduszu na rzecz Dzikich Zwierząt (WWF Rosji) 28 lutego zaproponował, by zrobić korektę wyobrażenia leoparda, ponieważ zwierzak ten, według ekologów, „bardziej przypomina panterę śnieżną, która nigdy nie mieszkała na Kaukazie”.
[…]

Autor: Julija Sadowskaja.
Źródło: http://www.ng.ru/politics/2011-03-01/3_card.html (wgląd: 1.03.2011).
Data publikacji: 1.03.2011.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz