Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.niedziela, 27 marca 2011

Moskwa nie wierzy łzom

„Moskwa nie wierzy łzom” to film o kobiecej przyjaźni, ciężkiej pracy gwarantującej sukces oraz miłości, która nadchodzi niespodziewanie i nadaje życiu nowy sens. Bo życie zacząć się może też po czterdziestce…


Tytuł oryginalny: Москва слезам не верит.
Rok: 1979.
Kraj: ZSRR.
Reżyser: Władimir Mieńszow.
Scenariusz: Walentin Cziornych.
Gatunek: dramat, melodramat, komedia.
Widzowie: 84,4 mln.
Premiera (świat): 11 lutego 1980.
Czas: 150 min.
Główni bohaterowie:
Wiera Alentowa – Jekaterina Aleksandrowna Tichomirowa.
Irina Murawiowa – Ludmiła Swiridowa.
Raisa Riazanowa – Antonina Bujanowa.
Aleksiej Batałow – Gieorgij Iwanowicz (Gosza)
Jurij Wasiliew – Rudolf Pietrowicz Raczkow.
Natalia Wawiłowa – Aleksandra (Saszka).


Opis:
Moskwa lat pięćdziesiątych. Trzy młode prowincjuszki przyjeżdżają do Moskwy w poszukiwaniu tego, czego szuka się we wszystkich stolicach świata – miłości, szczęścia i dostatniego życia. Ich losy układają się odmiennie, w zależności od charakteru każdej z dziewczyn.
Spokojna, ciepła Antonina wychodzi za mąż, wychowuje dzieci i kocha swojego męża. Dla pewnej siebie Ludmiły Moskwa to loteria, w której chce ona wygrać swoje osobiste szczęście. Jekaterina rozpaczliwie zakochuje się, jednak kiedy zachodzi w ciążę, wybranek ją zostawia. Kobieta nie poddaje się, samotnie wychowuje córkę Aleksandrę, uczy się i pracuje, by odnieść sukces zawodowy.
Mija 18 lat. Jekaterina otrzymuje posadę dyrektora kombinatu. W miłości jednak nie ma szczęścia. Do czasu, gdy na jej drodze nie stanie stanowczy, ale nadzwyczaj skromny i sympatyczny Gosza…

Ciekawostki:
- Reżyser Władimir Mieńszow zagrał w filmie niedużą rolę. Jego bohater to jeden z kolegów Goszy, którzy brali udział w pikniku.
- „Moskwa…” zajmuje drugie miejsce pod względem oglądalności wśród narodowych filmów w całej historii kinematografii sowieckiej.
- To najlepszy film według badania przeprowadzonego przez czasopismo „Sowiecki ekran” w 1981 r.
- Scenariusz filmu został napisany przez Walentina Cziornycha na konkurs na najlepszy film o Moskwie. Zajął jednak dopiero trzecie miejsce. Co prawda, dwóch pierwszych nagród nie przyznano – nie znaleziono ku temu zasłużonych...


- Do roli czterdziestoletniego ślusarza Goszy reżyser wypróbowywał talenty aktorskie Witalija Sołomina, Leonida Djaczkowa i innych aktorów. Żaden jednak mu nie pasował. I wówczas Mieńszow zdecydował, że w skrajnym przypadku rolę Goszy zagra sam.
- Z filmu zniknął epizod, w którym hokeista Gurin (Aleksandr Fatiuszin), oznajmiwszy, że „kończy z alkoholem i zaczyna pracę trenera”, znowu pojawia się pijany i mówi: „Pożycz jeszcze trzy ruble, co by rachunek był równy”. Reżysera poproszono o usunięcie tej sceny, mówiąc: „Pozostawmy nadzieję. Niech widz uwierzy, że Gurin się poprawił”.
Źródło: http://www.kinopoisk.ru/level/1/film/46708/view_info/ok/#trivia (wgląd: 27.03.2011).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz