Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.piątek, 29 października 2010

Pomnik Jermaka w Jekaterinburgu

Uralscy kozacy planują postawić w Jekaterinburgu pomnik Jermaka. W ten sposób chcą uczcić jubileusz rozpoczęcia wymarszu oddziału atamana w pochód na Syberię, który będzie świętowany w 2012 roku.
Rys. http://www.itogi.ru/
archive/2004/29/74563.html
Za dwa lata minie bowiem 440 lat, odkąd Jermak wyruszył na Syberię. W wyniku tego wydarzenia kraina ta, podobnie jak Ural zostały przyłączone do Rosji. Niestety, w Jekaterinburgu, pośród całego mnóstwa monumentów, nie ma takiego, który upamiętniałby tą legendarną postać.
Pomniki postawione na cześć Jermaka znajdują się już w Nowoczerkasku, Tobolsku, a latem 2010 roku monument odsłoniono także w Surgucie. Jermak był kozackim atamanem, uznawanym za bohatera, który pozyskał Syberię dla państwa rosyjskiego. Początek syberyjskiego marszu datuje się na 1582 rok.
Autor: Brak danych.
Źródło: http://www.izvestia.ru/news/news255280 (wgląd: 29.10.2010).
Data publikacji: 29.10.2010.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz