Wiadomości z Rosji

Znajdujesz się na blogu, który zawiera przetłumaczone przez jego autorkę, w sposób mniej lub bardziej dosłowny, artykuły zaczerpnięte z rosyjskich portali internetowych, pogrupowane w kilka kategorii, razem tworzące ciekawą, kolorową mozaikę, pozwalającą na spojrzenie na Rosję z wielu perspektyw i zafascynowanie się jej różnorodnością. Pod każdym tłumaczeniem zamieszczone jest nazwisko autora tekstu, źródło oraz data publikacji, o ile jest wiadoma. Serdecznie zapraszam do lektury bloga, w którym każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.wtorek, 12 października 2010

Rosyjska Cerkiew Prawosławna na YouTube


11 października 2010 roku w cerkwi Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, w ramach inauguracji IV Międzynarodowego Festiwalu Prawosławnych SMI (ros. СМИ - Средство Массовой Информации, czyli środki masowego przekazu) "Wiara i słowo", miała miejsce prezentacja oficjalnego kanału Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi na portalu YouTube. Informację tą przedstawił przewodniczący Informacyjnego Oddziału Synodalnego - W.R. Legojda oraz generalny dyrektor Google w Rosji - W.A. Dołgow.
Rys. http://www.pravoslavie.ru/news/41985.htm

Na początku prezentacji zademonstrowane zostało zgromadzonym nagranie z wystąpienia Patriarchy Moskwy i Wszechrusi - Kiryła, który zwrócił się do użytkowników kanału z pozdrowieniem.
Zgodnie ze słowami przewodniczącego Informacyjnego Oddziału Synodalnego, głównym zadaniem nowopowstałego internetowego źródła jest ukazanie cerkiewnego życia ze wszystkich stron. Z tego powodu inicjatorzy pomysłu nie będą ograniczać się wyłącznie do informacji oficjalnych. Na kanale znajdą się także materiały o życiu eparchii oraz aktualne komentarze, a w przyszłości planuje się ponadto produkcję własnych filmów w formacie, dostosowanym do potrzeb i wymagań internetowych odbiorców. W.R. Legojda wezwał przedstawicieli eparchialnych SMI do aktywnej współpracy z Informacyjnym Oddziałem Synodalnym przy tworzeniu kanału.
Dla wygody użytkowników materiały zgrupowano w 16 rozdziałów (playlist). W celu ułatwienia poszukiwań korzystać można także ze słów kluczowych. Wśród rozdziałów znajdują się m.in. „Nabożeństwo Patriarchy”, „Kazanie” czy „Służba społeczna”. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się playlista o nazwie „Aktualności”, gdzie zamieszczane są wypowiedzi Patriarchy oraz wiodących działaczy cerkiewnych na temat najbardziej aktualnych problemów współczesności oraz sfery duchowej. Prawdopodobnie materiałom wideo będą towarzyszyć także napisy w różnych językach świata.
[…]
Fot. http://www.pravoslavie.ru/news/41989.htm
Po mniej niż trzymiesięcznym okresie istnienia kanału zobaczyło go już 165 tys. internautów. „Interesują nas nie tłumy ludzi, ale to, by odkryli oni dla siebie nowy świat wiary, - podkreślił W.R. Legojda. – Nawet jeśli tylko jeden człowiek odejdzie od ekranu komputera z zainteresowaniem i odmienionym sercem – to już jest bardzo dużo”.

Autor: Brak danych.
Źródło: http://www.pravoslavie.ru/news/41989.htm
(wgląd: 12.10.2010).

Data publikacji: 11.10.2010.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz